Company Details
  • Email
  • Telephone
    +91-XXXXXXXXXX
  • Website
  • Social Media
  • Apps
Company Details
  • CIN/LLPIN
    U25209TG1990PTC011640
  • Registration Number
    011640
  • Incorporation Date
    27 August 1990
  • Authorized Capital
  • Paid-Up Capital
  • ROC Code
    Roc Hyderabad
  • Listing Status
    Unlisted
  • Company Status
    Dissolved (Liquidated)
Key Metrics
  • Company Age 35 Year, 8 Months
  • Last Filing with ROC 31 Mar 2007
Company report
Tech-Men Tools Pvt.Ltd.
Company Report FY 2026-2027
Comprehensive Company Insights
Access Report
Who are the key members and board of directors at Tech-Men Tools Pvt.Ltd.?
Current Directors
Name Designation Appointment Date Status
Srinivas Madireddy Director 27 Aug 1990 Current
Joseph Williamson Director 30 Apr 2007 Current
Discover detailed profiles of directors and KMP - Unlock leadership insights today!
Financial Performance of Tech-Men Tools.Ltd..
Tech-Men Tools.Ltd. revenue growth over time
Tech-Men Tools.Ltd. profit and loss trends over time
Date Amount Transaction Name Valuation Lead Investors Investors
Jul, 2021 Amount Post-IPO - Grab Valuation
investors
Feb, 2021 Amount Post-IPO - Grab Valuation
investors
Jan, 2021 Amount Post-IPO - Grab Valuation
  • Key Matrics
  • Balance Sheet
  • Profit and Loss
  • Cash Flow
  • Ratios
Metrics
(FY 2023) YOY Growth
(FY 2022) (FY 2021) (FY 2020) (FY 2019)
Total Revenue
Revenue from Operations
Total Assets
Profit or Loss
Net Worth
EBITDA
Discover detailed financial data and - Unlock financial today!
What is the Ownership and Shareholding Structure of Tech-Men Tools.Ltd.?
Shareholding Pattern (FY 2024)
shareholding
  • Promoters: 92.83%
  • Public: 4.10%
  • Others: 3.07%
Shareholding Pattern over the Year
FY (2024) FY (2023) FY (2022) FY (2021) FY (2020)
Promoters 92.83 94.62 94.55 94.55 94.55
Public 4.10 3.89 3.95 3.96 3.98
Others 3.07 1.49 1.50 1.49 1.47
Reveal ownership structures and financial performance - Get instant access now!
Charges (Loans)
Open Charges
Satisfied Charges
Charges Breakdown by Lending Institutions
  • A.P.State Financial Corporation : 0.36 Cr
  • State Bank Of India : 0.15 Cr
Latest Charge Details
Date Lender Amount Status
06 Nov 1990 A.P.State Financial Corporation ₹3.63 M Open
Explore comprehensive loan charge details -
How Many Employees Work at Tech-Men Tools.Ltd.?
Employee Date Number of Employees
Deals i
Graph showing company valuation over time
Rating
Graph displaying rating trends over time
Alerts
Alert Indicator
Explore deal ratings and alerts - Get instant access now!
Latest Updates, News, and FAQs on Tech-Men Tools.Ltd.
Recent Activity within the Organization
  • Charges
  • Charges
  • Annual General Meeting
  • Director Appointment
  • Balance Sheet
Explore recent activity and updates - View Recent Activity
Frequently Asked Questions
What is the CIN of Tech-Men Tools Pvt.Ltd.?
The CIN of Tech-Men Tools Pvt.Ltd. is U25209TG1990PTC011640.
Where is Tech-Men Tools Pvt.Ltd. headquartered?
Tech-Men Tools Pvt.Ltd. is headquartered at Muncipal No.6-3-1192, 1/11/14,1/19,1/20,401/1 4Th Floor White House, Kundan, Bagh Begumpet Hyd 16 A.P, Telangana.